Sport oraz Hobby

Jak dobrać bieliznę termoaktywną?

Jak dobrać bieliznę termoaktywną?
User Rating

Pyta się o to każdy, przeglądając oferty wielu sklepów. Oferta bielizny termoaktywnej może przyprawić o zawrót głowy. Co zatem jest najważniejsze i jak dobrać bieliznę termoaktywną?

Odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna musi spełniać następujące zadania:
– odprowadzać zbyt dużą ilość potu ze skóry
– tworzyć izolację termiczną – jeżeli warunki zewnętrzne tego wymagają

Odprowadzanie potu z powierzchni skóry
Warunek ten wypełnia zdecydowana większość produktów uznanych producentów. Producenci włókien prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i efektywniejszych materiałów, zaś firmy produkujące bieliznę termoaktywną chętnie po nie sięgają. Generalnie można stwierdzić, że im włókno sprawniej odprowadza pot i jest milszy w dotyku tym… więcej kosztuje.
Odpowiedni krój i rozmiar Krój zależy od upodobań kupującego. Musimy jednak pamiętać, że termoaktywna bielizna sportowa powinna odpowiednio przylegać do skóry. Powinna zatem być dopasowana – a nawet opięta, aby spełniała swoją rolę. Kupienie obszernej bielizny termoaktywnej nie ma sensu. Jeśli bielizna nie opina ciała, wilgoć nie jest efektywnie przekazywana na zewnątrz i pot pozostaje na skórze.

Izolacja cieplna
Pod tym względem bieliznę termoaktywną można wyróżnić trzy grupy: bieliznę ciepłą, średnią (aktywną) oraz lekką (przewiewną).

Poniższa ogólna tabela przedstawia odpowiedni dobór bielizny termoaktywnej biorąc pod uwagę temperaturę otoczenia i aktywność ruchową.

Ciepła bielizna
Jest wytwarzana z dosyć grubych włókien, których rola polega na tym, aby utrzymać komfortową temperaturę organizmu w niskich i bardzo niskich temperaturach. Ciepła bielizna również oddycha i odsysa wilgoć, jednak może być zbyt ciepła jeśli będziemy się dużo ruszać w normalnych, zimowych temperaturach. ZASTOSOWANIE: dla tych, którzy z reguły marzną jak i na bardzo niskie temperatury zewnętrzne.

bielizna damska Brubeck Extreme Merino

Średnia bielizna
Odpowiednia w niskich i średnich temperaturach otoczenia, kiedy więcej się ruszamy. Bardzo dobrze odprowadza wilgoć, a zarazem wytwarza warstwę izolacyjną.

ZASTOSOWANIE: dla tych, którzy więcej się ruszają w niskich i średnich temperaturach.

koszulka termoaktywna Craft

Bielizna lekka
Sprawdzi się w wysokich temperaturach, kiedy nie chcemy mieć uczucia przepocenia w trakcie wysiłku fizycznego. Można tu znaleźć modele są wykonane z mikrosiatki , która zapewnia jeszcze lepszą przewiewność ZASTOSOWANIE: dla tych, którzy wyjątkowo dużo się ruszają w wysokich temperaturach. Idealna np. na do fitness, gier halowych czy też do biegania latem.

W zamieszczonym powyżej podziale istotny jest nasz poziom aktywności fizycznej. Jeżeli sporo się poruszamy, powinniśmy zdecydować się na lżejszą bieliznę i odwrotnie – gdy przewidujemy niewielki wysiłek, zdecydujmy się na bieliznę cieplejszą.

Pozostałe wpisy związane ze sportem i rekreacją:

About